Úvodní stránka » Aktuality » Terapeutické panenky

V naší nemocnici v rámci rehabilitační péče probíhá také péče ergoterapeutická. Probíhá individuálně i skupinově. Jedná se o rozvoj kognitivních (poznávacích) funkcí, rozvoj jemné motoriky - manuální schopnosti, nácvik sebeobsluhy a soběstačnosti, nácvik kontinence, logopedická péče u pacientů s poruchami a ztátou řeči.

Snažíme se o co možná největší návrat do normálu před vznikem choroby nebo postižení. Druh postižení a věk pacientů však hraje velkou roli a někdy se „normálu" nedosáhne, nicméně chceme, aby pacienti byli schopni po odchodu z našeho zařízení alespoň aktivní spolupráce s jejich budoucím pečovatelem.

Používáme k tomu také reminiscencí terapeutické postupy. Jedná se vybavování vzpomínek a také spojení s domovem a blízkými pomocí osobních věcí klientů. Naši klienti u nás většinou tráví dlouhou dobu a často trpí pocitem osamění. Proto rodinám doporučujeme, aby našim pacientům nosili osobní věcí jako jsou fotografie, rnalé obrázky, rádio se sluchátky s oblíbenou hudbou, vlastní domácí úbor nebo pyžamo nebo panenku i plyšovou hračku od vnoučat.

Terapeutická reborn panenka je zatím nepříliš rozšířeným prostředkem aktivizace, která rná význam zejména u žen-seniorek. Jedná se o téměř dokonalou kopii živého novorozeněte, která by měla svým vzhledem evokovat příjemné pocity, připomínat ženám období mateřství a pocit užitečnosti.

V našem zařízení používáme panenky klasické, s reálným obličejem a měkkým bříškem. Uplatňuje se zejména u žen se středně pokročilou demencí, kdy může snižovat pocity úzkosti a osamění, podporovat paměť i komunikaci a vzbuzovat zájem o okolní dění. Panenka a její oblečení může být také dobrým reminiscenčním stimulem či pomůckou pro trénování paměti a jemné motoriky.

Máte-li v naší nemocnici babičku či příbuznou s jakoukoli demencí, můžete po dohodě s ergoterapeutkou přinést panenku vlastní. Některé ženy panenku mohou odmítnout, jiné se jí nechtějí vzdát. Panenka by se neměla za žádných okolností odebírat, pokud ji seniorka chce u sebe mít.

 


Aktuality

28.3.2019
Praktický lékař - 1.4.2019 - Provoz omezen
18.12.2018
Vánoční provoz
19.10.2018
TISKOVÁ ZPRÁVA

archív

Kontakt

Interna Co. spol s r.o.
Chittussiho 144/1, Praha 6
FAX +420 233 324 269
45789924

Oblíbené odkazy